Почетна » Исхрана » Ајран

Исхрана

Повеќе од Исхрана


Ајран

По рецептот на жителите на блискиот исток и кај нас се произведува овој одличен напиток за сите љубители на здравата храна.

Ајран При посета на Турција може да забележиме дека овој напиток е особено популарен кај тамошното население. Ајранот е освежителен и хранлив пијалак со висока нутриционистичка вредност, а ниска масленост. Се добива од висококвалитетно кравјо млеко, во кое се додаваат јогуртни култури и сол, што му дава посебен вкус и гаранција за долготрајна свежина. Препорачлив производ за сите кои не сакаат да се откажат од млекото и преработките како задолжителен дел од денешните диети за намалување на телесната тежина. Содржината на млечно-киселите бактерии го прават вистински лек на микро-флората во дигестивниот систем. Ајранот препорачуваме да се конзумира со секој оброк.

Адреса: Глигор Новаков бр.26 Струмица (Индустриска зона Север)
Телефон: 034/346-101
Факс: 034/344-101
e-mail: joka@t-home.mk

Развиено од: Copyright © 2012 Јока Млекара. Сите права се заштитени.

Пратете го ова на пријател